GALERIA


ICXCBoże, Ty Boże mój, Ciebie szukam;

Ciebie pragnie moja dusza,
za Tobą tęskni moje ciało,
jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody.
W świątyni tak się wpatruję w Ciebie,
bym ujrzał Twoją potęgę i chwałę.
Skoro łaska Twoja lepsza jest od życia,
moje wargi będą Cię sławić.
Tak błogosławić Cię będę w moim życiu:
wzniosę ręce w imię Twoje.

(Ps. 63, 2-5)

 

 

Zapraszam do wejścia w świat Katarzyny Tkaczyk. Świat scen ze Starego i Nowego Testamentu, świat fascynacji niepowtarzalną urodą ikony.

Stworzyciel, matki, mateczki, święte, święci, prorocy, aniołowie, biblijni jeźdźcy na koniach. Duże, ciemne, zapatrzone w przestrzeń, skierowane ku światu nadzmysłowemu oczy świętych – oczy, w których nie kształt, a „patrzenie” jest ważne. Twarze pełne zadumy i ekstazy. Patyna, stare złoto, zieleń, czerwień, brązy, żółcienie, spękania, pieczołowita dbałość o szczegół, wierność i szacunek oraz swoisty rodzaj pokory prezentowany wobec oryginału. I ogromna skromność w ocenie własnej pracy, której efektem są prezentowane ikony.

*******

Dlaczego właśnie ikona? Co się złożyło na dokonanie takiego, a nie innego wyboru?

Może dzieciństwo i klimat świąt religijnych, przeżywanych w sposób bardzo mocny. Może chęć zrozumienia sensu istnienia poprzez próbę wejścia w świat starych mistrzów.

Wszystko co robi, robi dla siebie, z własnej, głębokiej potrzeby wewnętrznej, gdyż to co widzi, jest tak piękne, ciekawe, inne… Nie sposób przejść obojętnie. Te szaty, te postacie niezwykłe,  mają w sobie niepowtarzalną urodę.

Jest urzeczona bogactwem ornamentyki, koloru, detalem, które od lat z miłością i lubością ogląda i maluje. I tym urzeczeniem pragnie się dzielić tworząc ikony.

*******

Uczestnicząc w ekspozycji ikon zatrzymajmy się na chwilę. Pozwólmy nacieszyć oczy patyną złoceń, a sercu dajmy wyciszenie.

Posłuchajmy mistycznej tajemnicy w sposób czysty, piękny i po mistrzowsku utopiony w obraz ikony.

Elżbieta Nowak

IKONA

________________________________________

GALERIA

fot. Marek Dybek

ZAPRASZAM do KONTAKTU